МІСТО, В ЯКЕ НЕ МОЖНА НЕ ЗАКОХАТИСЯ

Говорять, що для того, щоб краще вивчити географію країни, потрібно її відвідати , а щоб пізнати краще народ цієї країни, потрібно відвідати людей у їх власних домівках. Цією мудрою порадою скористалися гімназисти та вирушили до м.Берлін. Десятиденна поїздка перевершила усі наші  сподівання.
 Ми відвідали визначні місця столиці - Бранденбурзькі ворота, Рейхстаг, Берлінський Собор, Собор Святої Марії, Берлінський Зоопарк, головну вулицю столиці - Унтер ден Лінден (Під липами, ) Музейний Острів, здійснили прогулянку річкою Шпре на пароплаві. Учні вшанували пам’ять загиблих воїнів біля монументу загиблих воїнів у Тіргартені.  Ми відвідали передмістя Потсдам з його знаменитим замком Сан Сусі (замок Пруського імператора Фрідріха Великого) та Сесіліанхоф (місце проведення Потсдамської конференції). Відвідали марцанські Сади світу - пам’ятку паркового мистецтва. На зворотньому шляху ми відвідали польське місто Познань та його визначні місця.
 Ми були вражені не тільки архітектурними та культурними пам’ятками, а перш за все високою культурою німецького народу, їх турботою про збереження довкілля, чистотою, і звичайно ж,  дорогами. Ми проживали у пансіонаті містечка Вальдзіверсдорф, що в 53 км від столиці, але щоденні поїздки абсолютно не втомлювали нас, ми їх просто не помічали. Ми їхали лісом, спостерігали чисті озера навкруги, спеціальні огорожі, які не допускали тварин на автобан, милувалися вітряками, які виробляють електроенергію для німців і якимось дивним чином не псують краєвиди.
 Місто Берлін не має жодного хмарочоса, німці зберігають власний колорит, на вулицях і в кафешках продають власні смажені ковбаски, дуже смачні та якісні (жодних хот догів), а кава просто неперевершена. Скрізь створені умови для відпочинку людей - у парках, зонах відпочинку, на березі річки Шпре - повсюди лавочки, а на всіх газонах можна ходити, сидіти, лежати, навіть перед Рейхстагом - головною урядовою установою Берліну.
Вільний час дітей теж був добре організований - і дискотеки, і прогулянки на велосипедах, і теніс, і футбол. Наші хлопці - фанати футболу купили собі м’ячі, футболки, спортивне взуття на згадку про поїздку та провели товаристські матчі з групами дітей з Очакова, Веселиново, Первомайська.
Діти мали чудову нагоду покращити знання німецької мови. Ми намагалися спілкуватися нею, але якщо хтось був невпевнений в своїй німецькій - переходив на англійську і почувався як риба у воді. Діти щиро вдячні своїм батькам, які зробили їм такий подарунок. Ця подорож - безцінна річ, яку ніколи не забути. Ми відчули себе частиною євроспільноти, перетнувши кордон Польщі. Один раз ми навіть не помітили кордону Німеччини, його  просто нема, ми почувалися вільно, ніби вдома. Ми не бачили жодного автомобіля,  який би перевищував швидкість у населеному пункті, а ввічливі німці вітаються з незнайомими людьми. Говорячи пафосно, ми прорубали для себе вікно в Європу, і нам це дуже сподобалося. Сподіваємося, що це не остання наша поїздка до Європи і щоб закріпити успіх ми залишили в німецьких фонтанах, річках та озерах не одну жменю українських монет.
В. Мельник, керівник групи